Jak napisano w podjętej wówczas uchwale, Rada Państwa wprowadziła stan wojenny "kierując się potrzebą zapewnienia wzmożonej ochrony podstawowych interesów państwa i obywateli, w celu stworzenia warunków skutecznej ochrony spokoju, ładu i porządku publicznego oraz przywrócenia naruszonej dyscypliny społecznej, a także mając na względzie zabezpieczenie możliwości sprawnego funkcjonowania władzy i administracji państwowej oraz gospodarki narodowej". Tak naprawdę chodziło o siłowe zdławienie niezależnego ruchu społecznego, jakim była "Solidarność". Ruch ten przyciągał coraz szersze kręgi społeczeństwa oczekujące zmian w sposobie sprawowania władzy oraz w stosunku rządzących do obywateli.
Podczas stanu wojennego internowano ok. 10 tys. osób. Doszło do zbrodni w katowickiej kopalni "Wujek" czy w Lubinie, kiedy to strzałami z broni palnej, przy udziale wojska i milicji, spacyfikowano pokojowe zgromadzenia. Liczbę wszystkich ofiar śmiertelnych stanu wojennego szacuje się na od ok. 50 do ponad 100, jednak koszty społeczne były znacznie większe.
Stan wojenny zawieszono z końcem 1982 r., a formalnie zniesiony został 22 lipca 1983 r. Wyrok sądu stwierdzający, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza i skazujący część jej członków, zapadł w 2012 roku.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Wieczór z historią
Prowadził: Lech Makowiecki
Data emisji: 12.12.2023 r.
Godzina emisji: 0.10
DS