"Wieczór z historią". 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 12.12.2023 15:00
Ostatnia aktualizacja: 12.12.2023 15:02
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
13 grudnia 1981 w Polsce wprowadzono stan wojenny
13 grudnia 1981 w Polsce wprowadzono stan wojenny, Autor - Tomasz Bidermann/shutterstock.com
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, na całym terytorium Polski komunistyczne władze wprowadziły stan wojenny. W audycji "Wieczór z historią" zaprezentowaliśmy ballady, songi, piosenki odnoszące się do grudniowych rocznic ważnych dla historii Polski, w tym właśnie tej z 13 grudnia 1981. 
  • 42 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny.
  • Już w pierwszych godzinach, siłami milicji i bezpieki, przeprowadziły akcję pod kryptonimem "Jodła" - internowanie wytypowanych wcześniej osób.
  • Na podstawie przygotowanych list aresztowano osoby, które mogły stanowić zagrożenie dla ustroju. Byli to członkowie i współpracownicy "Solidarności", działacze opozycji, przedstawiciele świata kultury i nauki, a także księża.
  • Wyciągnięci nocą z domów, przewożeni do aresztów i więzień, nie wiedzieli, co ich czeka. Ich bliscy dopiero po kilku dniach czy nawet tygodniach dowiadywali się, gdzie się znajdują.

Jak napisano w podjętej wówczas uchwale, Rada Państwa wprowadziła stan wojenny "kierując się potrzebą zapewnienia wzmożonej ochrony podstawowych interesów państwa i obywateli, w celu stworzenia warunków skutecznej ochrony spokoju, ładu i porządku publicznego oraz przywrócenia naruszonej dyscypliny społecznej, a także mając na względzie zabezpieczenie możliwości sprawnego funkcjonowania władzy i administracji państwowej oraz gospodarki narodowej". Tak naprawdę chodziło o siłowe zdławienie niezależnego ruchu społecznego, jakim była "Solidarność". Ruch ten przyciągał coraz szersze kręgi społeczeństwa oczekujące zmian w sposobie sprawowania władzy oraz w stosunku rządzących do obywateli.

Podczas stanu wojennego internowano ok. 10 tys. osób. Doszło do zbrodni w katowickiej kopalni "Wujek" czy w Lubinie, kiedy to strzałami z broni palnej, przy udziale wojska i milicji, spacyfikowano pokojowe zgromadzenia. Liczbę wszystkich ofiar śmiertelnych stanu wojennego szacuje się na od ok. 50 do ponad 100, jednak koszty społeczne były znacznie większe. 

Stan wojenny zawieszono z końcem 1982 r., a formalnie zniesiony został 22 lipca 1983 r. Wyrok sądu stwierdzający, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza i skazujący część jej członków, zapadł w 2012 roku.

POSŁUCHAJ

49:02

"Wieczór z historią". 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego (Jedynka/Wieczór z historią)

 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadził: Lech Makowiecki

Data emisji: 12.12.2023 r. 

Godzina emisji: 0.10

DS

Jedyne takie miejsce
Jedyne takie miejsce
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.